Na co pomaga olej z wiesiołka i jak go stosować?

Olej z wiesiołka kojarzy się głównie z łagodzeniem typowo kobiecych dolegliwości. Pozyskiwany jest z nasion dwóch gatunków wiesiołka – dwuletniego oraz dziwnego. Przynosi korzyści zarówno stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie na skórę. Które właściwości oleju z wiesiołka zostały potwierdzone w badaniach?

Olej z wiesiołka – właściwości lecznicze

Olej z nasion wiesiołka to bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), głównie omega-6: kwasu linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA). Właściwości oleju z wiesiołka wynikają także z obecności: witaminy E, fitosteroli, polifenoli, minerałów: cynku, selenu, magnezu i wapnia.

Jak olej z nasion wiesiołka wpływa na organizm?

Jego składniki są niezbędne do prawidłowego
funkcjonowania wielu tkanek. Obecne w nim kwasy tłuszczowe wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Uczestniczą też w transporcie i przemianach cholesterolu oraz zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej. Oprócz tego budują warstwę lipidową skóry, dzięki czemu zapobiegają nadmiernej utracie wody przez naskórek.

Olej z wiesiołka a nowotwory

Badania wykazały, że GLA jest cytotoksyczny wobec komórek glejaka, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Hamuje też migrację komórek nowotworowych, może więc ograniczać przerzuty. To obiecujący kierunek badań – być może w przyszłości olej z wiesiołka okaże się ważnym uzupełnieniem terapii przeciwnowotworowych.

Dobroczynne efekty oleju z wiesiołka

Na co pomaga olej z nasion wiesiołka? Przede wszystkim świetnie odżywia i wzmacnia skórę. W formie kremu działa głównie na warstwę rogową naskórka – nawilża ją, wygładza i zmiękcza. Stosowany doustnie przenika do skóry właściwej, gdzie uzupełnia barierę lipidową. Ta swoista tarcza nie tylko zapobiega przesuszeniu, ale też chroni organizm przed toksynami z zewnątrz. Dzięki temu olej z wiesiołka na twarz może spowalniać naturalne procesy starzenia się skóry.

Potwierdzone badaniami zastosowania oleju z wiesiołka:
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego – olej z nasion wiesiołka łagodzi ból i opuchliznę piersi, dolegliwości jelitowe, senność i gwałtowne napady głodu,
  • ból piersi – objaw ten pojawia się w wyniku wahań hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego. Jedną z jego przyczyn jest niedobór GLA, w wyniku czego tkanki w piersiach są bardziej wrażliwe na działanie hormonów. Skuteczność oleju z wiesiołka w łagodzeniu bólu piersi wykazało kilka różnych badań,
  • menopauza – olej z wiesiołka łagodzi uderzenia gorąca towarzyszące menopauzie,
  • choroby skóry o podłożu zapalnym – badania na ten temat nie są jednoznaczne, chociaż wykazano korzystny wpływ NNKT na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry.
Jak stosować olej z wiesiołka?

Dawkowanie oleju z wiesiołka zależy od tego, w jakim celu chcesz go stosować. W badaniach nad jego skutecznością stosowano różne dawki. W tabelce sprawdzisz, które okazały się skuteczne przy poszczególnych wskazaniach:

Dawkowanie oleju z wiesiołka na dobę:
  • cukrzyca ciążowa – 1 g + 1000 j. witaminy D
  • ból piersi – 2,6-5,2 g
  • wspomaganie laktacji – 2×500 mg
  • objawy PMS – 1,5 g
  • objawy menopauzy – 1 g
  • stany zapalne skóry – 120-180 mg kwasu gamma-linolenowego (GLA)
Olej z wiesiołka – kapsułki czy płyn?

Preparaty z olejem z nasion wiesiołka mogą mieć różne dawki substancji aktywnych. Dlatego zawsze sprawdź na opakowaniu, ile faktycznie kwasów omega-6 jest w jednej kapsułce. Olej z wiesiołka do picia zazwyczaj wymaga mniejszego dawkowania w porównaniu do kapsułek, jednak nie każdy jest w stanie przełknąć oleisty płyn. Z drugiej strony niektóre preparaty wymagają przyjęcia nawet 6. kapsułek dziennie, co również może być problematyczne.

Olej z wiesiołka – przeciwwskazania i skutki uboczne

Nie zaleca się stosowania oleju z wiesiołka u osób chorujących na padaczkę. Dodatkowo może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Olej z wiesiołka jest dobrze tolerowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Ewentualne skutki uboczne pojawiają się rzadko i są łagodne, np. wzdęcia, nudności, biegunka, ból głowy.

Kuracja olejem z wiesiołka wymaga czasu. Na pierwsze efekty trzeba czasem poczekać nawet 3-4 miesiące. Niestety badania nad tym składnikiem są niepełne i wiele z jego właściwości wymaga dalszego potwierdzenia, jednak jest na tyle bezpieczny, że tam, gdzie wykazał skuteczność, możesz stosować go bez obaw.

Bibliografia:

Kaźmierska A., Gawor, E., Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLA), Kosmetologia Estetyczna 2015, 4(4): 335-338. Mahboubi M., Evening primrose (Oenothera biennis) oil in management of female ailments, Journal of menopausal medicine 2019, 25(2): 74-82. Timoszuk M., Bielawska K., Skrzydlewska E., Evening primrose (Oenothera biennis) biological activity dependent on chemical composition, Antioxidants 2018, 7(8): 108.