Olej z wiesiołka kojarzy się głównie z łagodzeniem typowo kobiecych dolegliwości. Pozyskiwany jest z nasion dwóch gatunków wiesiołka – dwuletniego oraz dziwnego. Przynosi korzyści zarówno stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie na skórę. Które właściwości oleju z wiesiołka zostały potwierdzone w badaniach?
Olej z nasion wiesiołka to bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), głównie omega-6: kwasu linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA). Właściwości oleju z wiesiołka wynikają także z obecności: witaminy E, fitosteroli, polifenoli, minerałów: cynku, selenu, magnezu i wapnia.
Jego składniki są niezbędne do prawidłowego
funkcjonowania wielu tkanek. Obecne w nim kwasy tłuszczowe wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Uczestniczą też w transporcie i przemianach cholesterolu oraz zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej. Oprócz tego budują warstwę lipidową skóry, dzięki czemu zapobiegają nadmiernej utracie wody przez naskórek.
Badania wykazały, że GLA jest cytotoksyczny wobec komórek glejaka, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Hamuje też migrację komórek nowotworowych, może więc ograniczać przerzuty. To obiecujący kierunek badań – być może w przyszłości olej z wiesiołka okaże się ważnym uzupełnieniem terapii przeciwnowotworowych.
Na co pomaga olej z nasion wiesiołka? Przede wszystkim świetnie odżywia i wzmacnia skórę. W formie kremu działa głównie na warstwę rogową naskórka – nawilża ją, wygładza i zmiękcza. Stosowany doustnie przenika do skóry właściwej, gdzie uzupełnia barierę lipidową. Ta swoista tarcza nie tylko zapobiega przesuszeniu, ale też chroni organizm przed toksynami z zewnątrz. Dzięki temu olej z wiesiołka na twarz może spowalniać naturalne procesy starzenia się skóry.
Dawkowanie oleju z wiesiołka zależy od tego, w jakim celu chcesz go stosować. W badaniach nad jego skutecznością stosowano różne dawki. W tabelce sprawdzisz, które okazały się skuteczne przy poszczególnych wskazaniach:
Preparaty z olejem z nasion wiesiołka mogą mieć różne dawki substancji aktywnych. Dlatego zawsze sprawdź na opakowaniu, ile faktycznie kwasów omega-6 jest w jednej kapsułce. Olej z wiesiołka do picia zazwyczaj wymaga mniejszego dawkowania w porównaniu do kapsułek, jednak nie każdy jest w stanie przełknąć oleisty płyn. Z drugiej strony niektóre preparaty wymagają przyjęcia nawet 6. kapsułek dziennie, co również może być problematyczne.
Nie zaleca się stosowania oleju z wiesiołka u osób chorujących na padaczkę. Dodatkowo może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. Olej z wiesiołka jest dobrze tolerowany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Ewentualne skutki uboczne pojawiają się rzadko i są łagodne, np. wzdęcia, nudności, biegunka, ból głowy.
Kuracja olejem z wiesiołka wymaga czasu. Na pierwsze efekty trzeba czasem poczekać nawet 3-4 miesiące. Niestety badania nad tym składnikiem są niepełne i wiele z jego właściwości wymaga dalszego potwierdzenia, jednak jest na tyle bezpieczny, że tam, gdzie wykazał skuteczność, możesz stosować go bez obaw.
Kaźmierska A., Gawor, E., Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma-linolenowego (GLA), Kosmetologia Estetyczna 2015, 4(4): 335-338. Mahboubi M., Evening primrose (Oenothera biennis) oil in management of female ailments, Journal of menopausal medicine 2019, 25(2): 74-82. Timoszuk M., Bielawska K., Skrzydlewska E., Evening primrose (Oenothera biennis) biological activity dependent on chemical composition, Antioxidants 2018, 7(8): 108.