Nieinwazyjne testy umożliwiające diagnostykę szeregu nietolerancji pokarmowych oraz zespołu przerostu bakteryjnego jelit, który często towarzyszy objawom zespołu jelita nadwrażliwego na podstawie zawartości wodoru w wydychanym powietrzu.
Testy dedykowane są osobom zmagającym się z wieloma dolegliwościami jamy brzusznej m. in. takimi jak uporczywe wzdęcia, przelewania, gazy, biegunki lub zaparcia, nieprzyjemny zapach z ust czy bóle brzucha.
Wodór wytwarzany jest w procesie fermentacji przez bakterie obecne w jelicie grubym i cienkim. W warunkach fizjologicznych jego zawartość w wydychanym powietrzu jest znikoma. W przebiegu różnych rodzajów nietolerancji pokarmowych część węglowodanów przyjętych z pokarmem nie zostaje strawiona i ulega nadmiernej fermentacji. Testy te umożliwiają pomiar zawartości wodoru w wydychanym powietrzu oraz stwierdzenie, czy procesy trawienia oraz wchłaniania węglowodanów w jelitach przebiegają prawidłowo.
Przygotowanie do testu oddechowego w kierunku SIBO jest niezależne od tego, czy robisz test wodorowy z laktulozą lub glukozą. Po prostu powinieneś przygotować układ pokarmowy w taki sposób, żeby wyniku nie zaburzyło nadmierne (nocne) namnożenie się bakterii w jamie ustnej, nienaturalnym chwilowy rozrost bakterii w jelicie cienkim, spowodowany spożyciem nadmiaru fermentujących pokarmów i wydłużeniem trawienia czy częściowe lub całkowite chwilowe zniszczenie przerostu przypadkową antybiotykoterapią. Test na SIBO jest to pomiar gazu, wytwarzanego przez bakterie w reakcji na konkretną ilość cukru przez nie trawionego, podanego na starcie. W sytuacji kiedy będziesz nieodpowiednio przygotowany, reakcja na cukier może być zbyt mała lub zbyt intensywna, żeby prawidłowo zdiagnozować przerost.